Долинський краєзнавчий музей Тетяни і Омеляна Антоновичів

Бойківщина

 Долинський краєзнавчий музей Тетяни і Омеляна Антоновичів

Бойківщина

Головна » Статті » З історії Долини Випуск 1 » Центральна районна бібліотека

Центральна районна бібліотека

Ганна Юсип,
завідуюча сектором краєзнавства
і національного відродження ЦРБ


Центральна районна бібліотека – один із провідних культурно-освітніх закладів району, центр організаційно-методичної роботи і координації діяльності бібліотек усіх систем і відомств. Бібліотека діє на основі Статуту, прийнятого згідно з Конституцією України, Законів України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» та «Про Національну програму інформатизації». Поряд з діяльністю по відродженню національної культури, становленню української державності, бібліотека невпинно працює над розширенням свого інформаційного потенціалу, просвітницької та дозвіллєвої діяльності.

До другої світової війни в Долині були дві читальні «Просвіти», одна в місті, а друга – на передмісті Підлівче. Читальню в місті засновано в 1884 році. Вона мала бібліотеку з 800 книжок і передплачувала щоденники «Діло» і «Новий час» та тижневики «Неділя», «Стрийська думка».

В 1934 році читальня відзначила 50-річчя свого існування. Вона була власником городу і двох будинків, де колись містилася гімназія і семінарія, а до другої світової війни 7-ми класова народна школа під назвою «Рідна школа».

При читальні «Просвіти» в місті був дуже діяльний аматорський театральний гурток імені Івана Франка. При співацькому товаристві «Долинський Боян» був мішаний хор і театральний аматорський гурток.

Українське міщанство цікавилось культурно-освітньою працею і брало в ній активну участь. Праця в читальні «Просвіти», співацьких і аматорсько-театральних гуртках, «Союзі українок», «Соколі», «Рідній школі», в церковних братствах і сестрицтвах та реферати на різні теми й читання газет і книжок вголос – завжди притягували багато старших громадян і молоді. Книжки в бібліотеці не застоювалися – люди їх читали.

Історія створення найбільшої масової бібліотеки в районі сягає 1946 року. Її приміщення знаходилося в старій частині міста по вулиці Міцкевича, 13. Першою завідувачкою була Шидьверст Галина Петрівна. А надалі керівниками бібліотеки були: Широкова (1950р.), Гаврилова Н. (1951-1952 рр.), Редько (Бануляк) О.С. (1952-1959 рр.), Грицик М.С. (1960-1966 рр.), Заєць Л.К. (1966-1968 рр.), Прокопчук Л.В. (1968-1976 рр.). Із створенням 1 грудня 1976 року централізованої бібліотечної системи директором ЦРБ стала Фреїв (Мороз) Людмила Іванівна.

В районній масовій бібліотеці майже з самого початку її створення діяв пересувний фонд, за допомогою якого обслуговувалися всі бібліотеки району. Створювалися добірки по певній тематиці в кількості 20-30 книг. В 1950 році при районній бібліотеці діяли платні бібліотечні курси, слухачами яких були мешканці міста Долини. На початку 50-х років в систему роботи районної бібліотеки міцно ввійшли щомісячні дводенні семінари. В ці дні проводилися масові заходи, практичні заняття, навчання бібліотечних працівників.

З метою залучення більш широкого кола населення до читання в кінці 50-х – на початку 60-х років бібліотека стала працювати за лозунгом «Книгу – в кожну сім’ю». Для цього з числа активних читачів було організовано книгоношення. В сільській місцевості проводились регулярні подвірні обходи, а в місті – поквартирні. До 1965 року це дало можливість залучити значну частину людей до бібліотеки та читання.

Починаючи з 70-х років, фонд бібліотеки почав зростати і на 01.01.1970 року становив 23 тисячі примірників книг. А на початок централізації 01.12.1976 року – 28 тисяч.

Протягом 1975-1976 років проводилась підготовча робота з метою передачі книжкових фондів в єдиний фонд ЦБС. 1 грудня 1976 року була створена Долинська районна централізована бібліотечна система. В склад ЦБС ввійшло 58 бібліотек, з них: 49 сільських, 4 дитячі, 4 міські і центральна районна бібліотека.

Добрі зміни сталися в районній бібліотеці в жовтні 1976 року, коли вона отримала нове, більш просторе приміщення на проспекті Незалежності, 12.

У 1987 році в практику роботи бібліотеки був запроваджений бригадний абонемент. Центральна районна бібліотека мала бригадний абонемент на швейній фабриці та в побуткомбінаті «Мрія».

Із плином років, зміною суспільно-політичних формацій, ідеалів бібліотека незмінно виконувала свою головну функцію – забезпечення кожному члену суспільства вільного доступу до інформації, до набутків інтелектуальної і творчої діяльності людей.

Починаючи з 1990 року зміст і організація роботи бібліотеки були спрямовані на духовне відродження, розкриття правдивих сторінок історії нашого краю, збереження і розвиток українського народного мистецтва, народних свят, традицій, звичаїв. Працівники бібліотеки почали більше уваги приділяти краєзнавчій роботі, популяризації творчості місцевих авторів – вчених, літераторів, діячів мистецтва. З’являються ефективні форми роботи, такі як: презентації нових книг, літературні дослідження, свята рідної мови, зустрічі з письменниками, цікавими людьми, уроки народознавства, уроки історії. Щорічно бібліотека була учасником проведення свята ліричної Франкової поезії в селі Лолин, яке веде свій початок з 1993 року.

Та час не стоїть на місці. За роки свого існування бібліотека змінювала коло виконуваних функцій, структуру, але головним в її діяльності було донесення до найширших верств населення знань, накопичених людством, здобутків вітчизняної і світової культури, втілених у друкованому слові, демократичність і загальнодоступність, утвердження своєї суспільної значущості.

Сьогодні у фонді бібліотеки більше 45 тисяч примірників документів, якими щорічно користуються понад 3,8 тисячі користувачів. Серед відвідувачів бібліотеки більшість становить молодь: учні старших класів та студенти. Справжньою розрадою стала бібліотека і для читачів-пенсіонерів. Адже тут не тільки підберуть потрібну книгу, ознайомлять з новинками літератури, а й вислухають, дадуть пораду, допоможуть розібратись у складному питанні, що дуже важливо для літніх, самотніх людей.

Соціальні зміни, які відбулися в останні десятиліття в Україні, викликали необхідність переосмислення ролі бібліотек у суспільстві, їх адаптації до нових економічних умов. Економічний стан зумовив пошук позабюджетних джерел фінансування, бібліотека почала активно впроваджувати платні послуги, акції «Подаруй бібліотеці книгу».

Перші блоки під фундамент (на будівельному майданчику нової центральної бібліотеки) м. Долина, 30.09.1998 р. Зліва направо в першому ряді: Василь Олійник, Роман Козій, Тарас Мельник, в другому ряді – Іван Ковальчук, Ольга Шах, Йосифа Савчак, Володимир Стецко, Володимир Іванишин, Людмила Фреїв і Зеновія Тарантюк, в третьому ряді – Іван Ярич, Степан Теліжин.

Перші блоки під фундамент (на будівельному майданчику нової центральної бібліотеки) м. Долина, 30.09.1998 р. Зліва направо в першому ряді: Василь Олійник, Роман Козій, Тарас Мельник, в другому ряді – Іван Ковальчук, Ольга Шах, Йосифа Савчак, Володимир Стецко, Володимир Іванишин, Людмила Фреїв і Зеновія Тарантюк, в третьому ряді – Іван Ярич, Степан Теліжин.

30 вересня 1998 року – закладено перші блоки під фундамент нового приміщення центральної районної бібліотеки. Саме в цей день Указом Президента України започатковано святкування Всеукраїнського дня бібліотек.

У дні проведення Міжнародного бойківського фестивалю «Бойківська ватра» (6 вересня 2003р.) завдяки УМГ «Прикарпаттрансгаз» ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» бібліотека гостинно відчинила двері для своїх читачів.

6 серпня 2004 року за сприяння Посольства США в Україні та підтримки місцевої влади в рамках проекту «Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP-IV)» у центральній бібліотеці було відкрито Інтернет-центр, який значно підвищив її інформаційний потенціал і рівень обслуговування відвідувачів. Тільки за останній 2008 рік користувачами Інтернет-центру стали понад 1,0 тис. осіб. Створено власний веб-сайт: www.dсrb.net.

При бібліотеці запрацювала літературна вітальня «120 хвилин для душі», відкрито сектор краєзнавства і національного відродження, відділ комп’ютерних технологій. В секторі краєзнавства створено Центр регіональної інформації «Долинщина: день за днем», який інформує населення про рішення органів місцевої влади, надає соціально-побутову інформацію з питань соціального забезпечення, комунальних та житлових проблем, працевлаштування.

5-7 липня 2005 року в межах дії проекту « Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP-IV)» на базі ЦРБ відбувся Всеукраїнський семінар бібліотекарів, участь у якому взяли представники Посольства США в Україні, працівники бібліотек з різних куточків України: Криму, Донбасу, Львівщини, Центральної України, Чернігівщини.

15-20 листопада 2005 року директор бібліотеки була учасником офіційної делегації представників Івано-Франківської області до Опольського Воєводства (Польща).

22 листопада 2006 року Долинську центральну районну бібліотеку відвідала делегація Воєводської бібліотеки міста Ополє на чолі з директором бібліотеки п. Тадеушем Хробаком в рамках візиту на Івано-Франківщину. Гості привезли в дарунок бібліотеці підбірку літератури польською мовою.

В 2006 році при центральній районній бібліотеці запрацювала літературна студія «Слово», результатом роботи якої стали два випуски поетичних брошур, а у 2007 році за сприянням Долинської організації «Спілки Української Молоді в Україні» видано альманах «Джерела спалаху».

В листопаді 2006 року центральна бібліотека відзначила подвійний ювілей – 60 років заснування районної бібліотеки та 30 років з часу утворення централізованої бібліотечної системи.

26 вересня 2007 року директору Долинської ЦБС Фреїв Л.І. Указом Президента України Віктора Ющенка присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України».

В жовтні 2007 року на базі ЦРБ відбувся обласний семінар методистів на тему: « Роль бібліотек у розвитку громадянського суспільства».

В бібліотеці працює 16 бібліотечних працівників, які забезпечують роботу відділів:

  • комп’ютерних технологій;
  • комплектування і обробки документів;
  • обслуговування користувачів (абонемент з кафедрою для юнацтва та комерційним сектором, читальний зал);
  • методично-бібліографічного з сектором краєзнавства та національного відродження.

Всі відділи в чіткій взаємодії забезпечують формування, збереження та загальнодоступність документально-інформа-ційних ресурсів бібліотеки.

Динаміка зміни кількості працівників, книжкового фонду та основних показників роботи бібліотеки (1970 – 2008 рр.)

Рік Кількість працівників Фонд Кількість читачів Книговидача
1970 5 23111 2255 45134
1978 15 34120 3000 63005
1988 15 49627 3079 67968
1998 16 37678 3088 61428
2008 16 45541 3800 76089

Історія Долинської центральної районної бібліотеки доводить, що в усі роки існування вона була потрібна мешканцям міста і району як джерело інформації, культури та освіти.