Долинський краєзнавчий музей Тетяни і Омеляна Антоновичів

Бойківщина

 Долинський краєзнавчий музей Тетяни і Омеляна Антоновичів

Бойківщина

Головна » Експозиції » Відділ сакральних пам’яток

Відділ сакральних пам’яток

В цьому відділі виставлені всі ті речі, які ви зустрічали вже в церквах, але вони є значно старіші – мають і по сотні і 200 років.

Перша згадка про Долинський монастир сягає 1112 року. Біля монастиря була церква Вознесіння Господнього. В 1557 р. в Долині були вже три українські храми: народження найсвятішої Діви Марії, Архангела Михаїла та Архієпископа святого Миколая. В 1560-х роках в Долині проживав маляр-іконописець Дмитрій. Він намалював дуже багато ікон,. Його іконами були оздоблені також Долинські храми. В 1913 р. коли був створений Львівський національний музей з Долинщини в ньому зберігається поверх 130 ікон, і з них 27 ікон 16 століття. В цьому відділі ви бачите копії 4 Долинських ікон – Христос Пантократор, Спас Нерукотворний, Юрій Змієборець  і та Собор Архангелів. Крім того у вітрині є репродукції ще 4 Долинських ікон: архангел Михаїл, Страшний суд. Спас у славі та Пантократор – це репродукції Долинських ікон 16 століття. Не кожне місто в Україні може похвалитись такою кількістю збережених старих ікон.

Як видно з експонатів, в Долині була потужна школа іконопису. Крім того в нас в музеї зберігається ікона з колекції В. Ющенка – Юрій Змієборець.

Найважливішою річчю в церкві вважається Антиміс. Якщо в церкві немає Антимісу, то Богослужіння відправляти не можна. Цінність Антимісу полягає в тому, що з тильної сторони зашивається частичка мощі когось зі святих і тільки один раз в рік в Великодний Четвер Єпископ посвячує цей Антиміс. Коли відбувається посвячення храму такий Антиміс дають до Церкви.

Тут можна  побачити і хоругви і колонки із навколишніх сіл.

Також ви бачите старий кований хрест. Подібні хрести були на кожній церкві, каплиці чи дзвіниці, але зверніть будь-ласка увагу на те, що нижче хреста ви бачите півмісяць, це пов’язано з тим, що колись давно на наші терени часто нападали монголо-татари, турки, кримські татари. Населення від них зазнавало великої шкоди, також з церков вони забирали цінні речі. На поч.. 18 ст. на церквах появилися такі хрести, що символізувало перемогу християнства над мусульманством.