Долинський краєзнавчий музей Тетяни і Омеляна Антоновичів

Бойківщина

 Долинський краєзнавчий музей Тетяни і Омеляна Антоновичів

Бойківщина

Головна » Каталог » Тканина і одяг

Тканина і одяг

1. Безрукавка жіноча саржева із лляною підкладкою.

Синього кольору, прикрашена вишивкою (гладдю), на якій зображено з обох боків різнокольорові квіти. Комірці безрукавки бордового кольору з нанесеною на них квітковою вишивкою (гладдю). Чотири розрізи для гудзиків. Нижній край рівний. Візерунки вишивки “перебиті” на зворотній бік безрукавки. Задня частина запаски скріплена пояском, який прикрашений квітковою вишивкою (гладдю). Кін. 40-их рр.-поч.50 рр. XX ст.

2. Кожух жіночий шкіряний прямоспинний коричневого кольору.

З країв обшитий чорною каракулевою смужкою. Має дві нижні кишені, краї яких також прикрашені цією смужкою. Зсередини хутро коротке стрижене, світлого кольору, по правому краю – довше чорного кольору. Зовні прикрашений гаптованим квітковим орнаментом з кольорових ниток (знизу кишень) та геометричним із зелених, жовтих, коричневих ниток (по нижньому середньому краях та навколо горловини), шкіра овеча.

3. Запаска жіноча оксамитова чорного кольору.

У верхній частині, біля пояса з трьома виточками. У нижній частині прикрашена квітковим гаптованим орнаментом. Знизу тороки чорного кольору довжиною ≈ 8 см.

4. Безрукавка жіноча (корсет, горсет) плюшева, чорного кольору.

Спереду і по нижній частині (навколо) вишита гаптованим квітковим орнаментом з кольорових ниток. Зсередини “саржева” – ситцева темно-бузкового кольору. З обох боків зшита (звужена) “вручну”.

5. Запаска білого кольору, пошита з фабричного полотна.

Знизу гаптована орнаментальною смужкою, яка складається з восьми окремих букетів з двома колосками пшениці. На краю з тороками булого кольору, довжиною ≈ 9 см.

6. Сірак (петак) чоловічий.

Темно-коричневог7о кольору, прямоспинного к4рою. Знизу по обох боках дві врізані кишені. Зсередини зверху з лівого боку – одна кишеня поверхнева з мішковини. Два нижні металеві гудзики і чотири петлі для гудзиків. Гудзики різні.

7. Пояс жіночий (крайка) червоного кольору.

На кінцях з обюох боків по три смужки: дві білого кольоруі одна синього (посередині). Кінці завершуються тороками червоного кольору довжиною ≈ 6 см.

8. “Краватка” жіноча, складова жіночого народного костюму.

Вішалась на груди, як прикраса. Декорована поздовжним і круглим бісером, яий утворює квітковий орнамент. Складається з двох однакових частин, які зшиті вручну чорнорю ниткою, ззаду зашиті мішковиною (жовтого кольору).

9. Черевики політв’язня Мордовських таборів і Колими.

Черевики належали Миколі Крайнику Чорного кольору. Перед – заокруглений, зав’язуються шкіряними шнурочками. Підошва на каблуку – 1,7 см. Підошва і каблуки підбиті цвяхами. Отримані на поч. 1980 рр.

10. Шапка “вушанка” темно-сірого кольору.

Належала політв’язню Мордовських таборів і Колими – Миколі Крайнику. Зверху зв’язана з хутром чорного кольору. Зсередини прошита багатьма машинними швами. Зсередини ледь помітна “печатка” білого кольору з ледь помітними цифрами. 1980-рр.

11. Дерев’яники (дерев’яне взуття) поч. ХХ ст.

Зроблені з суцільних кусків липи. Зпереду зверху дещо загострені. Задня частина відкрита і має невеликі підняті краї. Низ дерев’яників (підошва) нагадує звичайне взуття з виступаючим каблуком і злегка вигнутою підошвою. Перед дерев’яників нагадує “краплю” на якій (лівий дерев’яник) проглядаються сліди різця. ВІд “краплі” дерев’яники розходяться гранчастими площинками. Решта поверхні, в тому числі і зсередини, оброблені гладко.

12. Сорочка жіноча, кужівна з вишивкою. 1930-ті роки.

с. Новоселиця Долинського р-ну. Прямого покрою, з уставками. Невеликий відкідний комірець. На шиї і на нижніх кінцях рукавів (де пришиті манжети) дрібні складки – брижі. Сорочка вишита на уставках, манжетах і комірці. Орнаменти вишивок складаються з ромбів, квадратів, смерічок і простих кольорових ліній. Двома останніми, оброблені шви і краї комірця, манжетів і пазухи. Незважаючи на різнобарвність декору, акцент зроблений на чорному кольорі. Цікаво використовується ефект білого полотна в проміжках між окремими кольорами.

13. Сорочка жіноча, кужівна, вишита, 1930 роки.

с. Старий Мізунь Долинського р-ну. Прямого покрою, знизу надшита. Навколо коміра і на рукавах для манжетів є дрібні складки – брижі. Найбільше місце займає вишивка на уставках, тут вона майже суцільна, переважають синьо – чорно – фіолетові кольори. До них додані зелені, жовті та червоні. Манжети вузькі і теж покриті вишивкою. Найскромніша вишивка на маленькому стоячому комірці ( чергування різнокольорових ромбів ). Весь вишитий орнамент сорочки геометричний ( ромби, трикутники, прямокутники, зірочки, квадрати ), який має спільний колорит.

14. Хустка в`язана, 1950 р.

с. Кальна Долинського р-ну. Хустка оранжевого кольору, в`язана великими вузликами, що утворились від товстих ниток, що в свою чергу скручувались ще в шнурки. Кінці шнурків з двох зовнішніх країв виведені в тороки. В цілому хустка цікава своєю рельєфною фактурою, утвореною від вузлів і проміжків між ними.

15. Камізелька ( безрукавка ) жіноча, вишита, 1930 роки.

с. Княжолука Долинського р-ну. Автор: Василь Марчак. Прямого покрою з двома вишитими кишенями знизу. Застібки зроблені з кусочків шкіри і ниток кулястої форми. Орнамент безрукавки вишитий гладдю лінійного характеру: криві лінії, трикутники, кола. Переважають червоні кольори з домішками синіх і зелених кольорів. Особлива увага звернута на передній бік безрукавки і на її краї.

16. Спідниця гафрована, перша половина 20 ст.

с. Новоселиця Долинського р-ну. Спідниця рожевого кольору з вишитими квітками. Має рясні вертикальні, запрасовані складки, що розширюються донизу. Зверху вони зафіксовані кількома перешитими лініями, одна з яких зигзагоподібна. Вся спідниця прикрашена вишивкою “гладдю” – жовто – зеленкуватими маленькими букетиками, які рідко розкидані “шахматками.”

17. Хустка шальова, привезена із США в першій половині 20 ст.

Хустка яскраво червоного кольору, з тороками, декорована квітковим орнаментом. Квадратної форми. Орнамент хустки рослинний, розміщений трьома паралельними  рядами по периметру ,середній з яких найвужчий. Решта площини хустки заповнена окремими квітками, які розміщені косими рядами. Мотиви орнаментів багатоколірні з проміжними відтінками. Кольори яскраві. Тороки червоного кольору, зроблені ажурно і пришиті до країв хустки.

18. Кожух чоловічий. Перша половина 20 ст.

с. Кальна  Долинського р-ну. Ззовні білого кольору, зсередини –чорного. Покрій приталений. Прикрашений гафтованою вишивкою червоно – зелено – синіх кольорів. Орнамент рослинний, переважає мотив кола, зосереджений спереду і по двох швах на спині. Цікаво оброблені краї і шви кожуха – шнурковим орнаментом. Ґудзики кулясті із шкіри і ниток, застібаються на петлі. Зсередини кожух хутряний. Кінці рукавів також оброблені хутром.

19. Обрус ( скатертина ) з домотканого полотна, перша половина 20 ст.

С. Кальна Долинського р-ну. Зшита з двох половинок полотна. Вишита хрестиком: краї по периметру вузькою стрічкою геометричного орнаменту, до середини розміщені букети рослинного характеру. Кольори контрастні: червоні, зелені, фіолетові і сині.

20. Вуяж ( сірак ) жіночий. Кінець 19 ст.-початок 20 ст.

с. Розточки Долинського р-ну. Темно – коричневого кольору, виготовлений в домашніх умовах. Приталений покрій. Без коміра. Спереду є дві врізні кишені. Ґудзики не збереглися, крім одного металевого зверху, ймовірно пришитого пізніше. Як і в більшості сіраків, підкладки немає. Частина сірака зшита світлою ниткою. Петлі шкіряні.

21. Сорочка вишита,чоловіча, 1930 роки.

с. Розточки Долинського р-ну. Характерна широкою вишивкою на грудях і відкідним коміром, що зєднаний з нею.  Орнамент вишивки, який складається з горизонтальних, паралельних, великих, червоних ниток з двома листочками почергово синього і зеленого кольору. Вишивка є тільки на грудях і комірі.

22. Вуяж, сірак жіночий. Початок 20 ст.

с. Розточки Долинського р-ну. Темно-коричневого кольору. Покрій приталений, без коміра. Спереду знизу є дві врізні кишені. Ґудзики (4 шт.) і петлі зроблені з шкіряного ремінця. Пошитий вручну світлою ниткою. Виготовлений з битого  сукна з натуральної овечої вовни. Без підкладки.

23. Відрізок домотканого полотна, перша половина 20 ст.

с. Кальна Долинського р-ну. Світло-коричневого кольору. Використовувалось для верет.

24. Камізелька ( безрукавка ). Чоловіча. Перша половина 20 ст.

с. Старий Мізунь Долинського р-ну. Темно-коричневого кольору. Приталена, донизу розширена. Спереду знизу є дві врізні кишені з акцентами рельєфних швів зверху. Схожий прийом використано на горловині – вирізі. Краї камізельки підігнуті світлою ниткою. Ґудзики кулястоподібної форми, зроблені із шкіряного ремінця. Ґудзиків і петель мало бути чотири, проте нижній ґудзик відсутній. Виготовлений з битого сукна з овечої вовни. Пошитий вручну світлою ниткою. Без підкладки.

25. Ходаки гумові з волоками ( шкіряними підв`язками ), 1940 р.

с. Старий Мізунь Долинського р-ну. Зроблені з гуми колеса для автомобіля, яка зрізана на тоншу, тому поверхня не рівна. Ходаки використовувались зимою, тому вони досить широкі. Зроблені за допомогою залізних заклепок ( дротяних ) та бляшаних прокладок. Волоки використовувались для підтримки онуч і самих ходаків на нозі. Перед ходаків загнутий наперед і скріплений трьома заклепками і прокладками.

26. Сорочка чоловіча кужівна, з вишивкою. Перша чверть 20 ст.

с. Слобода-Болехівська Долинського р-ну. Ручне пошиття. Сорочка коротка, прямого покрою, вузькі манжети та стійка. Пазуха та стійка декоровані стрілковим орнаментом, нитками чорного, зеленого, синього, червоного та рожевого кольорів. Вишита хрестиком. До стійки прив`язаний шнурок. Рукави біля манжетів зібрані в брижі. Стійка обметана червоною ниткою.

27. Вуяж, сірак чоловічий. Друга половина 20 ст.

с. Слобода-Болехівська Долинського р-ну. Верхній одяг виготовлений з битого сукна з натуральної овечої вовни. Короткий. Має вилоги, заокруглені на кутах і обшиті з країв дрібноклітчастою, сіро – чорною стрічкою. Нею обшиті також кишені: дві нижні внутрішні з майже вертикальним розрізом і дві маленькі, верхні. Ґудзики білі, металеві з двох сторін. Вуяж має підкладку з мішковини.

28. Кожух жіночий, білий. Початок 20 ст.

с. Слобода-Болехівська Долинського р-ну. Верхній жіночий одяг з хутра. Кожух короткий, прямого покрою. Рукави прямі з надшитими манжетами. Без коміра. Саморобні, чотири застібки. Кожух декорований червоною вишивкою, по периметру червоним шнурком. Передня частина і з боків гаптована рослинним орнаментом, квіти червоно-рожевого і фіолетового кольорів.

29. Сорочка жіноча, вишита, 1950 роки.

Пошита з біло – жовтуватого фабричного полотна. Вузькі манжети, комір та стійка. Вишивка на рукавах ( на передпліччі ), грудях і стійці. Орнамент геометричний: ромби, трикутники, хрестики. Основне місце займає вишивка на рукавах: широка смуга і з боків дві вузенькі. Переважають темні кольори, зелений і синій лише доповнюють гаму і створюють додатковий контраст. На грудях дві металеві запонки, на рукавах – ґудзики.

30. Ходаки жіночі, зроблені  в 1950 році.

с. Липа Долинського р-ну. Автор: Гнат Юсип.  Виготовлені з товстої шкіри. Зшиті шкіряними ремінцями. без заклепок і ниток ( крім металевих пряжок ). Ремінці виконують ще й декоративну роль своїми виступами і складками, що утворились при  їх затягуванні. З твердою шкірою ходаків контрастують м`які і досить довгі їх ремінці. Колір ходаків коричневих відтінків.

31. Вуяж чоловічий. Приблизно початок 20 ст.

с. Лужки. Верхній чоловічий одяг. Виготовлений з битого сукна з натуральної овечої вовни. Темно-коричневий, внизу розширений. З коміром – стійкою і двома врізними кишенями внизу, виділеними окремими кусочками тканини. Ґудзики кулястоподібної форми, зроблені тринадцять смужок шкіри на петлях, теж шкіряних.