Долинський краєзнавчий музей Тетяни і Омеляна Антоновичів

Бойківщина

 Долинський краєзнавчий музей Тетяни і Омеляна Антоновичів

Бойківщина

Головна » Афіша » Відкрита «музична скринька» у музеї

Відкрита «музична скринька» у музеї 31.05.2017

27 травня 2017 р. у Долинському краєзнавчому музеї «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів відбулась творча зустріч долинян з колекціонером унікальної в Україні збірки народних музичних інструментів (основу якої складають українські народні) етномузикологом, доцентом Львівської НМА ім. М. Лисенка – Любомиром Кушликом.

Під час заходу від долинян привітали гостя зі Львова член Національної спілки журналістів України Ярослав Савчин, майстер виготовлення удосконаленої 10-ти діркової сопілки Ярослав Лошак. З Рожнятівщини приїхав привітати доцента кафедри музичної фольклористики Львівської консерваторії майстер скрипки Роман Шмігельський. На творчу зустріч з музикознавцем також завітали колективи голландських хорів Візантійського хору з м. Утрехта та Хору ім. Миколи Лисенка.

Всі учасники зустрічі мали нагоду почути розповідь п. Любомира про всю колекцію етномузичних предметів, до якої входять не тільки загальновідомі музичні інструменти, як от до прикладу скрипки, альти, басолі, цимбали, барабани, але й бугаї, (серед них «бичок бойківський»), цитри, дуда (коза), різного роду та розміру трембіти і на кожному з них показати на практиці гру.

Велику зацікавленість у гостей заходу викликало ознайомлення із серією предметів, які розглядаються на території Бойківщини як музичні інструменти. До прикладу: серія «бойківські колокільця», що використовувалися під час весілля, як і «тарілка з грошима», музінструменти колядників-вертепників у різдвяний період року (коза, дзвінки різного роду, меланкові бичі тощо); серія дзвіночків, які використовуються священнослужителями (серед них ліхтар з дзвінком: священик, ідучи з причастям у нічну пору до хворого брав з собою ліхтар з дзвіночком і при цьому існувало повір’я, якщо дзвінок дзвонить тихо, то хворий обов’язково одужає…), серія «пастуших фуркалів», які допомагали пастухам створювати звуки, до яких худоба прислухалась, та таким чином виконувала їх накази, серія «клепалів», що вживалася в Страсну п’ятницю та суботу – у передвеликодень тощо.

Етномузиколог на практиці показав, як музичні предмети, що в побуті мають інше призначення (до прикладу ложки, гребінці, манглівниці, кушки, дошка та клевчики), – можуть створювати музичні звуки, і діти в дитинстві їх часто використовували (як виявилося, не тільки в Україні). При цьому, кожен учасник зустрічі міг оглянути серію дитячих інструментів та згадати своє дитинство.

Після «музичної екскурсії» виставкою, п. Любомир запропонував групібажаючих «спонтанно» пограти разом в новоствореному оркестрі, вибираючи за побажанням «музичний інструмент». Вийшло багато радісних емоцій, задоволення й утіхи.

І от насамкінець творчої зустрічі, етномузиколог зі Львова залюбки відповів на всі питання гостей – учасників зустрічі та охоче з ними знимкувався.

На згадку про зустріч від музею «Бойківщина» п. Любомир отримав подарунки – збірники «З історії Долини» та туристичні буклети про бойківський мальовничий край. Натомість автор музичної колекції подарував фондам музею видання статей про традиційну народну музичну культуру Бойківщини.

Тетяна Гнатковська

науковий співробітник музею «Бойківщина»

P.S. Шановні долиняни та гості міста!

Не пропустіть нагоди відвідати цю унікальну виставку, яка триватиме до 10 червня ц. р.