Долинський краєзнавчий музей Тетяни і Омеляна Антоновичів

Бойківщина

 Долинський краєзнавчий музей Тетяни і Омеляна Антоновичів

Бойківщина

Головна » Новини » Мистецька подія «Іван Левинський. Імпульс»

Мистецька подія «Іван Левинський. Імпульс» 30.11.2019

 

12 листопада в Долинському краєзнавчому музеї «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів відбулася репрезентація виставкового проекту “Іван Левинський. Імпульс”.

о таке імпульс? Це рух, тяга, дія,

поштовх, мотив побачити живу архітектуру, справжню її емоційність, зрозуміти, розгледіти, пізнати і прийняти. Світ імпульсу в архітектурі, яку створив Ів

ан Левинський, – незбагненний. Започаткувати, відкрити і продовжити – така основна мета виставки про мистця, мецената, Почесного громадянина Долини.

Можливо, цієї події в Долині й не було б, якби влітку міський голова Долини не відвідав виставку в Пороховій вежі у Львові. «Якщо Львів шанує Левинського, то тим паче шанує Долина, в якій Іван Левинський народився»,

– зазначив у привітальному слові Володимир Гаразд.

«Львів, який я люблю від народження – це Львів Левинського»

Відтак, далі до спілкування з долинською громадою ведуча заходу Ксенія Циганюк запросила куратора, ідейного натхненника виставки, засновника культурного холдингу «Гудімов арт-проект» Павла Гудімова. В його словах «Львів, який я люблю від народження – це Львів Левинського» направду закладена фантастична любов до свого міста і величезна вдячність архітектору.

Невипадково 2019 рік проголошено роком Іва

на Левинського. Влітку минуло 100 років від дня його см

ерті (4 липня 1919 p.).Життя і творчість Івана Левинського втілені у величезному проекті під назвою «Львів». Про цей період розповів голова Львівської обласної організації Національної спілки архітекторів України Богдан Гой. «Я радий, що завітав до прекрасного міста у передгір’ї Карпат – Долини. Місто, в якому народився архітектор, який надихає мене останні роки і популяризації якого я і Львівська спілка архітекторів НСАУ та її дружні інституції робимо так багато у Рік Івана Левинського», – сказав Богдан Гой.

Долина завжди пам’ятатиме свого сина, славного в праці й творчості

Ще в далекому 1989 році в Долині була відкрита меморіальна дошка, присвячена Івану Левинському на фасаді Долинської гімназії №1. В 2010 році рішенням Долинської

міської ради видатному долинянину посмертно присвоєно звання Почесного громадянина міста Долини.

Чудова, інформативна виставка, яка глибоко висвітлює творчу діяльність Івана Левинського триватиме в нашому місті до лютого 2020 року. Слова вдячності пролунали на адресу автора ідеї організації виставки у Долині – заслуженого працівника культури України, керівника літературної частини Львівської о

пери Надії Труш. Поважна гостя подарувала музеєві унікальні записи з голосом відомого європейського тенора, уродженця села Велдіжа (нині Шевченкове) Василя Тисяка, а також книгу про видатну українську оперну співачку, знану в світі «Вагнерівську примадонну» Соломію Крушельницьку.

Далі свою думку й бачення щодо цієї визначної мистецької події в контексті пошанування Івана Левинського висловив директор Долинської художньої школи Олег Лаврів. А випускник Львівської академії мистецтв, художник, музикант Юрій Фреїв, перейнявши естафету пам’ятних подарунків від міського голови Володимира Гаразда, подарував гостям свою книгу –альбом раритетних фотографій “Долинський повіт на давніх світлинах”.

Учасники цієї мистецької події мали можливість оглянути експозицію, ознайомитись з цікавим виданням маршруту-прогулянки «Дім, який збудував собі Іван». Підсумувала мистецьку зустріч пам’ятна спільна світлина.

Довідково

Іван Левинський творив у стилі українського модерну, іноді — у закопанському стилі (будинок «польського товариства Сокіл» у Коломиї), службове приміщення біля стадіону польського товариства «Сокіл» у Львові (тепер Скіф). У свої проекти вносив елементи традицій національного будівництва Гуцульщини, Бойківщини і Наддніпрянщини. У Львові, будинки, спроектовані і споруджені Іваном Левинським знаходяться на сучасних

 вулицях Генерала Чупринки, Коцюбинського (будинок «Академічної громади». Будинок № 21), Руській (будинок акціонерного товариства «Дністер» — тепер міська поліклініка №1, вул. Руська, 20), Миколи Лисенка, Рєпіна (будинок № 1), Шота Руставелі, Степана Бандери, Максима Кривоноса, проспектах Свободи та Тараса Шевченка, палаци Рильських та Дідушицьких, готель «Жорж» та багато інших. Також проектував храми, зокрема, греко-католицький у Києві, церкву Архистратига Михаїла у Підберізцях, розписану Модестом Сосенком, каплиці, санаторії, лікарні. В 1910 році на виставці польських архітекторів у Львові експонував проект і модель театру, проекти будинку «Сокола», шпиталів, санаторію, бурси та інших будинків.